Udruge za zaštitu životinja nalaze se u svakom kraju u Hrvatskoj, te često vode i azile za zaštitu životinja. Volonteri najčešće pomažu u zbrinjavanju pasa i mačaka lutalica ili drugih životinja, kojima je potreban smještaj, prijevoz do veterinara, pomoć u prikupljanju sredstava za pokriće veterinarskih troškova, pomoć u radu azila za životinje i slično. Kada se oporave, volonteri pomažu u pronalasku dobrih udomitelja životinja, što je ponekad dug proces. Za zaštitu životinja potrebno je mnogo požrtvovnosti, strpljenja, vremena i ljubavi.  U Hrvatskoj postoje azili i rezervati za druge životinje, poput ptica, medvjeda, zečeva, magaraca…

Ako su životinje bolesne ili povrijeđene, volonteri preuzimaju brigu o životinji na sebe ili pomažu udrugama da pronađu osobe koje bi preuzele takvu ozbiljnu obavezu na sebe. Stoga mnogi volonteri u svojem vlastitom domu brinu o spašenim životinjama, do trenutka kada im se ne nađu udomitelji. Volonteri koji su spremni pomoći i spašavati životinje, moraju preuzeti i odgovornost za nju, a to znači odvesti je veterinaru, pravilno hraniti, paziti da im se terapija daje redovno te ih voditi na kontrole. Samo takvo odgovorno postupanje prema životinjama ima smisla. Nažalost, ponekad iako volonteri urade sve što treba, nesretna životnja ugine. To nije krivica volontera, nego sve ovisi u kakvom stanju je životinja bila, stoga volonteri ne trebaju kriviti sebe ako životinja ugine, nego trebaju znati da njihova ljubav, požrtvovnost koju su iskazali prema životinji je sve što životinji treba, makar na kratko vrijeme.

Logo ESF Cinimo dobro - volontirajmo