Udruga “Naše ognjište”

Udruga Naše ognjište je nestranačka, nevladina, neprofitna organizacija koja se bavi ruralnim razvojem, očuvanjem kulturnog i tradicijskog naslijeđa, jačanju lokalnih demokratskih institucija te razvojem socijalnih usluga. Osnovana je prije četiri godine. Prostor Udruge se nalazi na adresi Put Krčića 30, 22 300 Knin.
Misija Udruge je podrška samoodrživom ruralnom razvoju poticanjem građanskih inicijativa i realizacijom partnerstva s javnim sektorom u području kulture i tradicije te socijalnih inovacija, usluga i skrbi.

Ciljevi i usmjerenja Udruge su:

1. Podrška ruralnom razvoju
2. Jačanje demokratskih institucija
3. Podrška razvoju socijalnih usluga

U svrhu ostvarivanja ciljeva Udruga obavlja sljedeće djelatnosti:

1.Unaprijeđenje društvenog statusa marginaliziranih, ranjivih i/ili socijalno isključenih skupina, promicanje njihovih prava na jednako i ravnopravno sudjelovanje u svim područjima života, osobito u politici i gospodarstvu,
2. Psihološka, psihosocijalna i druga podrška marginaliziranim, ranjivim i socijalno isključenim skupinama,
3.Organiziranje edukativnih i kreativnih radionica (tkanje, pletenje, kukičanje i izrada predmeta od tkanih materijala, oslikavanje predmeta, slikanje na mapama i sl.),
4. Briga i očuvanje tradicijskih zanata,
5. Provođenje ekonomskog osnaživanja s naglaskom na socijalno poduzetništvo žena i mladih u ruralnim područjima kroz seminare, edukativne radionice, tečajeve. Također kroz projekte HZZ-a kao zapošljavanje kroz edukaciju u starim zanatima kao što je tkanje, pletenje i ostale ručne tehnike izrade etno proizvoda,
6. Odlazak na razne izložbe, manifestacije i organizacija istih.

Dosadašnji projekti:

1. Edukacija u tkanju,
2. Nabava tkalačkih stanova i opreme za tkanje i šivanje,
3. Recikliranje starih materijala i izrada modernih inovativnih , nosivih predmeta za svakodnevnu uporabu,
4. Pranje vune, češljanje i predenje u svrhu iskoristivosti vune domaće ovce Dalmatinske pramenke,
5. Sakupljanje šumskih plodova i spravljanje raznih džemova (šipak, crni trn, drenjine, šumske jagode, kupine),
6. Povezivanje generacija (starije žene uče mlađe raznim životnim vještinama i kućnim tehnikama),
7. Volonterske akcije ( pomoć starijoj populaciji u svakodnevnim obavezama),
8. Izrada etno suvenira grada Knina i okolnih sela.

Iz kataloga grada Knina:

Udruga Naše ognjište je udruga kreativnih ljudi koji imaju za cilj sačuvati narodnu nošnju i običaje grada Knina i Dalmatinske Zagore. Izrađujemo replike etno-predmeta kao što su zobnica, pregača, pojas, prostirka, košulja i imamo niz malih suvenira koji podsjećaju na grad Knin i Dinarsko područje. Nalazimo se pored slapa Krčića i izvora rijeke Krke u selu Kovačiću 3,5 km od Knina na adresi Put Krčića 30, 22 300 Knin. Telefon je 095/5380-536.
U našoj Udruzi svakog dana tokom ljeta možete vidjeti i sami tijek izrade tradicijskih predmeta, možete i sami otkati proizvod od domaće vune ovce sa Dinarskog područja i to Dalmatinske pramenke. Primamo i ekskurzije kojima prezentiramo naš rad u obliku malene manufakture u kojoj naši članovi/ice predu vunu, pletu, tkaju i šiju gotove proizvode koje možete kod nas i kupiti. Radno vrijeme Udruge je od 07,00-15,00 h, a ako se zakažete radimo i izvan radnog vremena.

Udruga ''Naše ognjište''
Put Krčića 30