Već smo naglašavali kako je cjeloživotno obrazovanje jedan je od važnijih faktora uspješnosti na današnjem zahtjevnom tržištu rada. U Hrvatskoj centri cjeloživotnog obrazovanja su pučka učilišta. Predstavili smo šibensko, a sad je na red došlo i Pučko otvoreno učilište Knin. Dostupno Vam je skoro na kućnom pragu 🙂

Učilište je započelo sa radom u rujnu 2004. i do sada je verificiralo veliki broj obrazovnih programa, između ostalog 5 programa SSS (stjecanje i prekvalifikacije), 52 programa osposobljavanja i 2 program usavršavanja.

Vizija Pučkog otvorenog učilišta Knin: Ustanova za obrazovanje odraslih koja se u svom djelovanju vodi prvenstveno visoko etičkim načelima i društveno odgovornim ponašanjem, a u kojoj se po mjeri pojedinca profilira svaki polaznik kao zadovoljni član zajednice.

Misija Pučkog otvorenog učilišta Knin: Educirati i provoditi aktivnosti u kreativnom, poticajnom i sigurnom okruženju, a koje će dovesti do poboljšanja kvalitete života svakog polaznika te unapređenja zajednice u kojoj djeluje.

Programi obrazovanja odraslih u POU Knin dostupni su u sljedećim kategorijama: programi srednjoškolskog obrazovanja, programi usavršavanja, programi stručnog osposobljavanja, programi učenja stranih jezika.

Programi srednjoškolskog obrazovanja (stjecanje i prekvalifikacija):

 • Ekonomist – IV stupanj
 • Prodavač
 • Kuhar
 • Konobar
 • Vozač motornog vozila 

Programi stručnog osposobljavanja i usavršavanja:

 

Graditeljstvo i geodezija

 • Zidar/ica
 • Armirač/ica
 • Tesar/ica
 • Rukovatelj/ica crpkom za beton i mikse
 • Rukovatelj/ica bagerom
 • Rukovatelj/ica motornom pilom
 • Rukovatelj/ica strojem za polaganje betona i asfalta
 • Rukovatelj/ica kompresorom i kompresorskim strojem
 • Rukovatelj/ica rovokopačem
 • Rukovatelj/ica strojem za otkop i preradu kamena
 • Rukovatelj/ica valjkom
 • Rukovatelj/ica lakom dizalicom
 • Rukovatelj/ica buldožerom i grederom
 • Rukovatej/ica vibracijskim nabijačem
 • Rukovatelj/ica utovarivačem
 • Rukovatelj/ica mosnom i portalnom dizalicom
 • Signalist/ica i vezač/ica tereta
 • Osposobljavanje u zanimanju postavljanja i rastavljanja cijevne skele
 • Monter suhe gradnje
 • Soboslikar-ličilac

 

Poljoprivreda, prehrana i veterina

 • Mljekar/ica – Sirar/ica
 • Proizvođač/ica pršuta
 • Voćar/ica
 • Vinar/ka – Vinogradar/ka
 • Pekar/ica
 • Rukovatelj/ica motornom kosilicom
 • Vrtlar/ice
 • Uzgajivač/ice goveda i proizvođača mlijeka
 • Uzgajivač/ice, sakupljača/ice i prerađivača/ice ljekovitog i aromatiziranog bilja
 • Proizvođača/ice rakija i drugih domaćih aromatiziranih pića
 • Povrćara/ice
 • Peradara/ice;
 • Pčelara/ice
 • Ovčarara/ice i kozara/ice

 

Strojarstvo, brodogradnja i metalurgije

 • Zavarivač/ica REL postupkom
 • Autogeni zavarivač/ica
 • Bravar/ica
 • Rukovatelja/ice laserskim uređajem za rezanje i zavarivanje
 • Priprematelja/ice metalnih sirovina
 • Alatničara/ke
 • Kalioca/teljice
 • Montera/ke solarnih toplinskih sustava
 • Podešivač/ica strojeva za proizvodnju vijaka (usavršavanje)

 

Turizam i ugostiteljstvo

 • Konobar/ica
 • Kuhar/ica
 • Priprematelj/ica bureka i pizze
 • Priprematelj/ica pizze

 

Promet i logistika

 • Vozač/ica viličara

 

Ekonomija, trgovina i poslovna administracija

 • Računovođa/tkinja
 • Skladištar/ka.
 • Voditelj pripreme i provedbe EU projekata (usavršavanje)

 

Elektrotehnika i računalstvo

 • Operater/ka na računalu

 

Tekstil i koža

 • Krojač/ica – Šivač/ica
 • Tkalja/tkalac
 • Izrada rukotvorina od vune i konca

 

Zdravstvo i socijalna skrb

 • Njegovatelj/ica
 • Dadilja

 

Osobne, usluge zaštite i druge usluge

 • Pomoćnik/ica u radu s učenicima s teškoćama
 • Gerontodomaćica/gerontodomaćin

 

Umjetnost

 • Izrada dekorativnih predmeta od gline

 

Učenje stranih jezika

U okviru POU Knin djeluje i škola stranih jezika  za odrasle i srednjoškolce (engleski, njemački) Usklađeni su s europskim standardima učenja, poučavanja i vrednovanja jezičnog znanja, temeljem dokumenta Vijeća Europe poznatog kao CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) u prijevodu, Zajednički europski referentni okvir za jezike.

CEFR opisuje jezične kompetencije na 6 stupnjeva: A1 – pripremni korisnik,A2 – temeljni korisnik, B1 – razvojni korisnik, B2 – samostalni korisnik, C1 – napredni korisnik, C2 – vrsni korisnik. Priznata svjedodžba za svaki stupanj stječe se uspješno položenim završnim ispitom. Svjedodžba je javna isprava pa zato ima pravo upisa u e-radnu knjižicu.

Pozivamo Vas da detaljnije proučite ponudu POU Knin te možda pronađete zanimanje koje odgovara vašim interesima i koje će poboljšati Vaš položaj na tržištu rada. Posjetite njihove mrežne stranice: https://www.pou-knin.hr/

Moramo Vam skrenuti pažnju kako postoje i izvori financiranja obrazovanja odraslih. Mnoge udruge na našem području (pa tako i „Krka“) provode projekte kroz koje imaju i mogućnost financiranja školovanja odraslih. I HZZ se sprema pokrenuti program vaučera za sufinanciranje stjecanja vještina za nezaposlene, zaposlene i ostale tražitelje zaposlenja. O toj mjeri HZZ-a obavijestit ćemo Vas kad bude dostupno više informacija.

Korištene informacije sa mrežnih stranica Pučkog otvorenog učilišta Knin.

Ako imate bilo kakvih nedoumica, pitanja ili trebate savjet i pomoć obratite nam se na neki od naših kontakta:

Za savjetovanje i informiranje na raspolaganju su nam digitalni komunikacijski kanali, a možemo dogovoriti i savjetovanje i informiranje u prostorijama Ekološke udruge “Krka” Knin ovisno o vašim preferencijama i epidemiološkoj situaciji u kojoj se svi nalazimo. Zahvaljujući usluzi “Info@taxi” možemo i mi do Vas.

Sve aktivnosti provode se u skladu sa epidemiološkim preporukama vezanim uz epidemiju virusa SARS-CoV-2.

Cilj aktivnosti je osnaživanje nezaposlenih, njihova priprema za tržište rada i povećanje njihove zapošljivosti. Projekt “Ekološko-informativni centar” provodi Ekološka udruga „Krka“ Knin i sufinanciran je sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. u sklopu poziva Razvoj i provedba programa za socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti u gradovima: Kninu, Belom Manastiru i općini Darda, Benkovcu, Petrinji i Vukovaru.

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Ekološke udruge “Krka” Knin.