Kad razmišljamo o sredstvima o kojima ljudi mogu postati ovisni obično prvo pomislimo na ilegalne droge, alkohol ili cigarete. Ljudi mogu biti ovisni o velikom broju različitih stvari i supstanci poput lijekova, ljepila ili kockanja, klađenja, igranja igrica i sl. Neke stvari lakše izazivaju ovisnost od drugih. Kod kokaina ili heroina jedna ili dvije zlouporabe mogu biti dovoljne da se izgubi kontrola.

Znatiželja i utjecaj vršnjaka često se mogu čuti kao razlog za početak eksperimentiranja.  Mladi mozak se još razvija u različitim područjima, a neka od njih su i donošenje odluka i samokontrola. Jako je izražena želja za pripadanjem i prihvaćanjem od strane vršnjaka. Tako se sudjelovanje u aktivnostima koje uključuju uzimanje neke psihoaktivne supstance može činiti kao pripadanje grupi i prividni osjećaj zajedništva. Također, adolescencija nije lako životno razdoblje, puno je promjena i pritisaka iz okoline, novih uloga koje nam se nameću i često nerazumijevanja roditelja i drugih bliskih osoba. Uzimanje sredstava ovisnosti može se činiti kao bijeg iz neugodne realnosti, briga i problema. To je također samo privid jer problemi s kojima se mladi suočavaju na taj način ne nestaju nego samo postaju veći i gomilaju se.

Obitelj je jedan od osnovnih činitelja u prevenciji i borbi protiv zlouporabe opojnih droga kao i u socijalizaciji mladih, bivših ovisnika. Ona svojim potencijalima mladom čovjeku već od njegove najranije dobi može dati zaštitne resurse kako ne bi ušao u rizično područje konzumiranja droge. Funkcionalna obitelj i učinkovito roditeljstvo najbolji su izvori samozaštite djeteta i njegovog adekvatnog ponašanja ako se nađe u kontaktu s rizičnom situacijom.

Zbog sve zahtjevnijeg i iscrpljujućeg načina života roditelji ponekad, kao i ukupna obitelj, nemaju dovoljno unutarnjih resursa za pružanje djetetu i mladom čovjeku pravovremene i adekvatne zaštitne snage. Zato je sve važnija uloga države i njenih instituta poput škole, kao i uloga NGO-a koji mogu pružiti svojim pozitivno usmjeravajućim djelovanjem kvalitetnu primarnu prevenciju.

Članak je objavljen u sklopu jednogodišnjeg projekta „Ovisnost – put u ropstvo“. Cilj projekta je informirati javnost o oblicima, štetnosti i prevenciji svih oblika ovisnosti. Projekt provodi Udruga mladih „Mladi u Europskoj uniji“ , u partnerstvu s Općinom Pirovac i Zavodom za javno zdravstvo Šibensko – kninske županije. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva zdravstva.