Ovisnost o internetu je jedan oblik ovisnosti o računalima i označava fenomen pretjeranog ili ekstremnog korištenja interneta u tolikoj mjeri da donosi opasnost po zdravlje.
Dijeli se na „offline ovisnosti“ koje podrazumijevaju najčešće video igre te znatno češće „online ovisnost“, u najširem smislu ovisnost o Internetu koja se i službeno tretira kao psihološka ovisnost te ubraja u DSM-IV duševne poremećaje.
Jedna od rizičnih skupina za razvitak ovisnosti su adolescenti, a ranom adolescencijom smatra se razvojno razdoblje viših razreda osnovne škole.
Ovisnost o internetu znači njegovo prekomjerno korištenje u obliku koji može uzrokovati teškoće u svakodnevnom životu, te narušiti fizičko ili psihičko zdravlje.
Pri tome ona ima mnogo sličnosti s klasičnim ovisnostima, ali je razlika u tome što se ne konzumiraju fiziološke tvari, nego se ovisnost očituje u potrebi za konzumiranjem sadržaja koji se nude na internetu u cilju postizanja zadovoljstva i smanjenja nemira i napetosti.
U najvećem broju slučajeva, ovisnost o internetu razvija se vezano uz alate i stranice za online komunikaciju – danas su to posebice socijalne mreže tipa Facebook, Twitter i druge – te online igre.
Koliko vremena provedeno na internetu već označava ovisnost. Za odrasle je uobičajeno navođena granica od pet do šest sati, dok se za adolescente najčešće navodi granica od dva do tri sata, ovisno o uzrastu.
Simptomi ovisnosti o internetu:
- Gubitak pojma o vremenu provedenom na Internetu.
- Problemi vezani uz izvršavanje zadataka kod kuće, na poslu ili u školi.
- Izoliranje od obitelji ili prijatelja.
- Osjećaj krivnje ili zaštitnički stav prema korištenju Interneta.
- Osjećaj euforije prilikom korištenja Interneta.
- Neraspoloživost, nervoza i ljutiti ispadi.
- Osjećaj povučenosti, depresije i zlovolje.
- Povećanje tolerancije i gubitak interesa za ostale aktivnosti.
- Pad koncentracije i emocionalna zatvorenost kad Internet nije dostupan.
- Neiskreno i učestalo laganje.
- Razdražljivost prilikom smanjenja korištenja Interneta.
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta „TOČKA-Info centar za mlade“ kojeg financira Ministarstvo socijalne politike i mladih.