Srbija i Crna Gora potpisale su 27. listopada 2014. godine Memorandum o razumijevanju s Europskom komisijom. Ovime su dvije zemlje postale formalne sudionice programa Europa za građane unutar razdoblja 2014-2020, a svi njihovi (potencijalni) korisnici ravnopravni partneri u provedbi projekata.
Očekivani datumi potpisivanja ostalih zemalja u regiji su:
–          do kraja godine potpisani memorandum sa Makedonijom i Bosnom i Hercegovinom,
–          datum potpisivanja memoranduma sa Albanijom još nije poznat.
Za informaciju, sve zemlje pristupnice, zemlje kandidatkinje i potencijalne zemlje kandidatkinje, da bi sudjelovale u provedbi programa Europa za građane, trebaju potpisati Memorandum o razumijevanju s Europskom Komisijom. Norveška, Island, Lihtenštajn, Švicarska i Turska još nisu pokazale interes za sudjelovanje u Programu.
ured-za-udruge