Prema podacima Ureda za droge i kriminal Ujedinjenih naroda najčešće liječeni ovisnici u Hrvatskoj su oni koji koriste opioide i heroin. Ukupno liječenih na milijun stanovnika je 2642, a predoziranih godišnje 55.

Opioidi tzv. painkilleri (‘ubojice bolova’) su snažni analgetici koji se zbog jakog djelovanja prepisuju onkološkim bolesnicima, osobama s kroničnim bolovima i nakon teških operativnih zahvata. Ali, osim za “ubijanje” fizičkih bolova počeli su se koristiti i za takozvane duševne boli. Tako su postali droga po mjeri današnjice, za zaboravljanje banalnih problema. Jeftini su, legalni i jednostavnije ih je nabaviti nego drogu.

Ipak, marihuana je najpopularnija droga u većini svjetskih država. Iznimka su države sjeveroistočne Azije poput Tajlanda, Laosa i Filipina gdje su popularniji amfetamini.

Na Novom Zelandu 14.392 ljudi na milijun stanovnika liječeno je zbog ovisnosti o marihuani. Godišnje se u toj zemlji potroši oko 120 milijuna novozelandskih dolara na tretmane ovisnika o drogama.

U Iranu je 14.192 ljudi na milijun stanovnika liječeno zbog ovisnosti o opioidima (opijum, heroin, farmaceutski opioidi), te u posljednje vrijeme, zbog ovisnosti o metamfetaminu. Iran je blizu Afganistana, vodećeg proizvođača opijuma, te služi kao glavna ruta za preprodaju droge. Velike količine heroina ipak ostanu u samom Iranu. Oko 1,3 milijuna Iranaca završilo je na liječenju zbog ovisnosti o heroinu, pokazuje izvješće UN-ova ureda za droge i kriminal u 2015. godini.

Kanabis se najviše konzumira u Kanadi, Meksiku, dijelovima Afrike, Australiji i Novom Zelandu. Kokain je popularan u Španjolskoj, te južnoameričkim državama kao što su Čile, Argentina i Peru. Opijati su najpopularniji u Europi i Aziji te SAD-u.

U Skandinaviji, istočnoj Europi, Japanu, Južnoj Koreji, Tajlandu, Laosu i Filipinima ima najviše ovisnika o stimulansima (metamfetamin, amfetamin, ecstasy). U 99 posto slučajeva riječ je o ovisnicima o metamfetaminu, dok je u Švedskoj najviše onih koji se liječe zbog ovisnosti o amfetaminima.

Sedativi su najrašireniji problem u Mongoliji i Namibiji. U Eritreji je pak najviše koji su ovisni o konzumiranju otapala i inhalanta. Island i SAD prednjače po broju umrlih od predoziranja.  Oko 195 osoba na milijun stanovnika u SAD-u umre od predoziranja.

Nositelj projekta:

Partner na projektu:

Projekt financira: