Tijekom 2020. godine posredovanjem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, zaposleno je ukupno 148.684 osobe, od čega su 2.475 osobe s invaliditetom, što je za 12,20 % manje u odnosu na prethodnu godinu.

 

Od ukupnog broja zaposlenih osoba s invaliditetom, 2.408 osoba  zaposleno je na temelju zasnivanja radnog odnosa, a 67 osoba na temelju drugih poslovnih aktivnosti (registriranje trgovačkog društva, obrta, ugovori o djelu i dr.) U Šibensko-kninskoj županiji zaposleno je 68 osoba od toga 33 žene i 35 muškarca.

 

Obzirom na djelatnost zaposlenja, najviše osoba s invaliditetom zaposleno je u Prerađivačkoj industriji (19,20%), zatim u Administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima (11,50%), te u Javnoj upravi i obrani; obveznom socijalnom osiguranju  (11,00%).

 

Najviše zaposlenih ima u dobi  između 20 i 24 godine, njih 512 (20,69%) , slijede osobe u dobi od 25 – 29 godina (431 ili 17,4%) i u dobi od 30 do 40 godina (14%).

Na dan 31. prosinca 2020. godine u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje registrirano je ukupno 159.845 nezaposlenih osoba. Od tog broja 6.231 osoba je osoba s invaliditetom, što iznosi 3,9% populacije nezaposlenih osoba prijavljenih u evidenciju Zavoda. U 2019. godini bilo je prijavljeno 5.948 osoba s invaliditetom. U Šibensko kninskoj županije evidentirano je 96 nezaposlenih osoba s invaliditetom.

 

Deset zanimanja u kojima su se osobe s invaliditetom najviše zapošljavale su : pomoćni kuhar/ica, radnik/ica u održavanju, čistač/ica, administrativni službenik/ica, vrtlarski  radnik/ica, radnik/ica na proizvodnoj liniji, ručni pakirer/ka, kuhinjski radnik/ica, skladišnik radnik/ica, ekonomski službenik/ica.

 

Kao i dosadašnjih godina, najveći broj osoba s invaliditetom je dugotrajno nezaposlen, što za posljedicu ima gubitak stečenih znanja i vještina, te uz invaliditet dodatno doprinosi njihovoj nekonkurentnosti na otvorenom tržištu rada. Gledajući nezaposlenost osoba s invaliditetom s obzirom na njihovo prethodno radno iskustvo, vidljivo je da 1.796 osoba ili 28,80% uopće nema radnog iskustva. Do godinu dana radnog iskustva ima 1.199 osoba s invaliditetom, odnosno 19,20% od ukupnog broja nezaposlenih osoba s invaliditetom.

 

Članak je objavljen u sklopu provedbe trogodišnjeg programa „Osmijeh za sve“ kojeg provodi Udruga mladih „Mladi u EU“ u partnerstvu sa jedinicom lokalne samouprave Gradom Šibenikom. Program je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

 

logo 1