Hrvatski dan bez duhanskog dima obilježava se uvijek na prvi dan korizme odnosno Čistom srijedom  Pepelinicom. U vrijeme korizme većina ljudi razmišlja o odricanju od nečega u čemu uživa tokom cijele godine. Ujedno je i prilika da pušači razmisle o svojoj ovisnosti o cigaretama te da im nepušači pomognu u tome naumu.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj  organizaciji, duhan je odgovoran za smrt više od osam milijuna ljudi godišnje. Duhanski dim sadrži preko 4.000 različitih kemijskih sastojaka karcinogenog i iritirajućeg djelovanja. Pušenje duhana izaziva ovisnost, oštećuje sve organske sustave u organizmu i povećava rizik za više od tridesetak bolesti. Izloženost duhanu također ugrožava i zdravlje nepušačima, a osobito šteti zdravlju djece.

Koraci u planu prestanka pušenja:

  • Donijeti čvrstu i konačnu odluku da ću prestati pušiti
  • Detektirati rizike – aktivnosti, razdoblja i mjesta koja stvaraju i potiču želju za pušenjem te pripremiti način kako se obračunati i obraniti od njih
  • Riješiti se svih zaliha duhana i ukloniti sve što me podsjeća na pušenje
  • Otkrivati zamjenske načine za prevladavanje stresa i postizanje zadovoljstva umjesto pušenja
  • Odabrati točan datum i vrijeme prestanka pušenja
  • Obavijestiti ljude oko sebe o odluci koju sam donio
  • Slijediti plan, biti uporan i izdržati.

Članak je objavljen u sklopu jednogodišnjeg projekta „Ovisnost – put u ropstvo“. Cilj projekta je informirati javnost o oblicima, štetnosti i prevenciji svih oblika ovisnosti. Projekt provodi Udruga mladih „Mladi u Europskoj uniji“ , u partnerstvu s Općinom Pirovac i Zavodom za javno zdravstvo Šibensko – kninske županije. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva zdravstva.