Udruženje za unapređivanje obrazovanja slijepih i slabovidnih osoba provodi projekt „Siguran korak II“

Cilj ovog projekta je smanjiti izoliranost te socijalnu isključenost osoba s invaliditetom, potaknuti druženje kroz stvaranje novih poznanstava i prijateljstava te unaprijediti kvalitetu života slijepih osoba kroz aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici. Videći pratitelj slijepoj osobi asistira pri razno raznim zadacima poput odlaska u banku, odlazak liječniku ili u ljekarnu, stomatologu, banku, obavljanja kućanskih poslova, pomoć pri nabavi namirnica, čitanju novina ili jednostavne šetnje gradom radi zadovoljavanja njenih specifičnih potreba.

Videći pratitelj je osoba koja pruža uslugu asistencije u svim situacijama u kojima je vid neophodan, te pomoć i pratnju osobe s oštećenjem vida od mjesta A do mjesta B, informirajući ju o svemu što se oko nje događa, pazeći pri tome da osoba ne bude u situaciji ugroze. Pri tome svojim ponašanjem videći pratitelj ne smije utjecati na samostalno odlučivanje i djelovanje slijepe osobe, te aktivno djelovanje u lokalnoj zajednici. Treba napomenuti da videći pratitelj nije niti osobni, niti radni asistent, već osoba čiju pomoć korisnik treba samo povremeno.

Ukoliko želite sudjelovati u projektu ili znate nekoga tko bi se želio uključiti, slobodno nas kontaktirajte na tel: 01 4551-650 ili e-mail: ured@uuosso.hr.