Osobe koje pružaju uslugu osobe asistencije osobama s invaliditetom i osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata tretiraju se kao zdravstveni radnici i predviđeno je njihovo cijepljenje u prvoj fazi cijepljenja na preporuku Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Udruge koje pružaju navedenu uslugu osobne asistencije trebaju dostaviti broj osobnih asistenata, odnosno broj osoba koje se žele cijepiti, teritorijalno nadležnim zavodima za javno zdravstvo jedinica područne (regionalne) samouprave.

Cijepljenje kod ljudi izaziva veliki broj nedoumica, jer postoje različite nepoznanice o samom cjepivu. Jesu li cjepiva sigurna? Nije li možda bolje računati s mogućnošću zaraze nego izložiti se rizicima novog cjepiva? Zasada nema puno znanstveno utemeljenih podataka, puno je neizvjesnosti i nepoznanica.

Prvi podatci kliničkih ispitivanja pokazuju da su cjepiva vrlo djelotvorna i da ih organizam načelno dobro podnosi. Ono što za sada nedostaje jesu informacije o rijetkim, moguće ili vrlo teškim nuspojavama, s obzirom na to da su one vidljive tek nakon cijepljenja velikog broja ljudi i nakon dužeg razdoblja promatranja. Odluka o tome treba li se cijepiti ili ne, zapravo se bazira na odmjeravanju koristi ili štete.

Cjepivo protiv COVID-19 može izazvati iste nuspojave kao i kod drugih cjepiva: crvenilo, osip, lokalna bol, jednodnevna blaga temperatura, glavobolja. Takve su reakcije češće nakon druge doze. Kod pojedinaca se mogu javiti i alergijske reakcije najviše 24 sata nakon cijepljenja.

Cijepljenje zasada nije obavezno pa je tako svakom pojedincu dana mogućnost da samostalno donese odluku. Cjepivo će biti dobrovoljno, ali da bi bilo efikasno ključno je da se velika većina građana cijepi.

Zaključak je da cijepljenjem možemo promijeniti ili ublažiti tok pandemije, te ga na kraju i u potpunosti spriječiti.

Članak je objavljen u sklopu provedbe trogodišnjeg programa „Osmijeh za sve“ kojeg provodi Udruga mladih „Mladi u EU“ u partnerstvu sa jedinicom lokalne samouprave Gradom Šibenikom. Program je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

 

logo 1